Akıllı Ev Sistemlerinin Özellikleri ve
Bize Kazandırdıkları

Akıllı Ev Sistemlerinin Özellikleri ve Avantajları.

Ev teknolojilerinin kişiye özel olarak uyarlanması ile ortaya çıkan akıllı ev sistemleri, gelişen teknoloji ile birlikte insanların ihtiyaçlarını karşılamak ve hayatlarını kolaylaştırmak için yaşam alanlarımızda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Akıllı ev sistemlerine sahip bir evin, ev sakinlerinin tüm ihtiyaçlarına cevap verebiliyor olmasının yanında güvenlik, konfor ve tasarruf konularında da belirgin bir şekilde fark yaratması birinci öncelik olmalıdır.

Şimdi hep birlikte bir akıllı eve sahip olmanın bize neler kazandıracağına göz atalım.

GÜVENLİK

Akıllı ev sistemlerinin bize kazandıracağı en önemli özelliklerin başında hiç şüphesiz güvenlik gelmektedir. Herkes evinin güvenliği için mutlaka birtakım önlemler almıştır. Ancak akıllı güvenlik sistemleri ile evinizi daha iyi koruyabilirsiniz. Hareket sensörleri; gece veya siz işteyken eve izinsiz birinin girmeye çalışması durumunda, hemen hareketliliği algılayacaktır. Hareket dedektörleri uyarılırsa, akıllı telefonunuza bir bildirim gönderilir ve dilerseniz siz evdeymişsiniz gibi görünmesi için ışıklar yakılabilir. Aynı zamanda akıllı güvenlik sistemleri kapınızın önünde ciddi bir durum olup olmadığını algılayabilir, bir hayvan hareketliliği ile bir insan arasındaki farkı tespit ederek bu duruma uygun olarak uyarı verebilir. Eve yerleştirilecek sensörler sayesinde siz evden çıktıktan sonra kişinin isteklerine özel olarak hazırlanan çıkış senaryosunu oluşturabilir, senaryonun devreye girmesi ile belirlenen prizlerde elektriği kesebilir, alarm sensörlerini devreye alabilir, panjur ve perdeleri kapatabilir, gaz sistemlerini kesebilirsiniz. Bu sayede acaba ütüyü fişten çektim mi? Işıklar açık mı kaldı? Ocağın altını kapattım mı? gibi bir sürü kafa karışıklıklarını tek tuşla halledebileceksiniz. Akıllı ev güvenlik sistemleri ile siz evde yokken güvende olabileceğiniz gibi evdeyken de güvenlik sistemleri sizi düşünmeye devam edecektir. Öyle ki çocuğunuz sizden habersiz balkona çıkmak için kapıyı açtığında cep telefonunuz yada akıllı saatinize gelen bildirim sayesinde çocuğunuz balkona gitmeden müdahale edebileceksiniz.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TASARRUF

Tasarruf ve enerji verimliliği hemen herkesin dikkat ettiği konuların başında gelmektedir. Gerek çevre duyarlılığı konusunda gerekse bize kazandıracağı maddi kazanç konusunda tasarruf planları ön plana çıkmaktadır. Evimizde hepimiz birtakım önlemler ile tasarruf sağlamaya çalışırız ancak ne kadar yeterli olduğu soru işareti olarak kalmaktadır. Genellikle evlerimizde en fazla israfın gerçekleştiği enerji çeşitleri, lüzumsuz yanan lambalar, evde sık kullanılmayan bölgelerin ısıtılması, açık bırakılan ya da kapalı olsa bile prizde takılı bırakılan elektronik aygıtlar olarak sıralayabiliriz.

Akıllı ev teknolojilerinin hayatımıza girmesi ile yaşam alanlarımız da ciddi tasarruf etmek artık mümkün hale gelmektedir.

Isı tasarrufu sağlamak adına sıcaklık tercihlerinize göre ayarlanabilir termostatlar ile evinizin ısınması ve soğutulması konusunda önceden ayarlamalar yapabilir ve sürekli düşünmek zorunda kalmadan daha hassas bir kontrol ile ciddi ısı tasarrufu sağlayabilirsiniz. Evde bulunan lamba ve panjurları akıllı evinize dahil edebilir ve böylelikle oluşturulacak senaryolar ile akşam olduğunda otomatik kapatabilir, odanıza girdiğinizde ya da odadan çıktığınızda lambaları otomatik olarak açıp kapatabilirsiniz. Aynı zamanda oluşturacağınız senaryolara evdeki akıllı prizlerinizi de dahil edebilir ve böylelikle otomatik olarak prizlerdeki elektriği kesebilirsiniz. Böylece boşa enerji harcanıyor mu diye endişelenmenize gerek kalmaz. Üstelik enerjiden tasarruf ederken faturanızı da kontrol etmiş olacaksınız. Açık unutulan ampuller ya da açıp kapatarak çokça enerji harcadığımız kombiler yüksek faturalara sebep olurken, Akıllı Ev ürünleriyle bunun önüne geçmek mümkündür.

Bir örnek verecek olursak hepimiz mutlaka tasarruf sağlamak amacıyla sabah evden çıkarken kombi boşuna çalışmasın deyip kapatıyoruz ama geldiğimizde ev soğuk olduğu için yüksek ayarda çalıştırıyoruz bu süreçte ısınıp soğumalarla olması gerekenden çok daha fazla enerji harcanıyor. Akıllı evinize dahil edeceğiniz akıllı termostatlar sayesinde sizden evden çıktığınızda ya da uyuduğunuzda evin sıcaklığını düşürebilir, eve yaklaştığınızda bunu anlayarak evin sıcaklığını artırabilirsiniz. Böylece sürekli aç kapa yapmadan tasarruf yapmış olacaksınız.

Her ne kadar akıllı ev sitemleri ilk kurulumunda pahalı gibi görünse de uzun vadede bize kazandıracağı tasarruf bu yapılacak masrafı fazlasıyla karşılacaktır.

KONFOR

Konfor yaşam alanımızda en çok ihtiyacımız olan konulardan biridir. Yoğun iş temposundan sonra evinize geldiğimizde akıllı evin size sunacağı konfor ve rahatlık ciddi olarak işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Akıllı evin en çekici kısmı, evin her bir parçasının artık bir ekran dokunuşu kadar yakın olması. İster akıllı telefonunuzdan ister tabletinizden evinizi izleyip kontrol edebilirsiniz. Yatağınıza gittiğinizde, evinizdeki her ışığı tek bir tuşa basarak kapatabilir hatta sesle kontrol sağlayabilirsiniz. Akıllı görünümünüz varsa ekranınıza bakabilir ve her kapı ve pencerenin kilitlenip kilitlenmediğini görebilirsiniz, böylece onları kontrol etmek için hiçbir zahmette bulunmanıza gerek kalmaz. Buda bize tüm evimizi oturduğumuz yerden kontrol edebilmemizin konforunu sağlamaktadır.

Akıllı ev otomasyon sistemleri ile oluşturacağınız senaryolar size zaman ve tasarrufun yanında konfor ve rahatlıkta sunacaktır. Cep telefonunuza kuracağınız uygulama sayesinde evinize yaklaştığınızda eviniz bunu algılayacak evinizin iklimlendirmesini, aydınlatmalarınızı otomatik olarak ayarlar ve size sadece evinizin keyfini sürmek kalır.

ERİŞEBİLİRLİK

Akıllı ev sistemleri engelli ve yaşlı bireyler için büyük bir yardımcıdır. Erişebilirliliği kısıtlı olan insanlar akıllı ev sistemlerinin getirdiği rahatlık ve konfor ile evdeki her şeyi tek bir tuşla kontrol etmenin rahatlığına kavuşturacak ve onlara daha güvenli ve huzurlu bir ortam oluşturmuş olacağız. Engelli bireyler, TV’lerini, ışıklarını, ev ısısını ve elektriğe bağlanabilen her şeyi cep telefonu, tablet ya da eve koyacağınız akıllı ekranlar ile kontrol edebilecektir. Ayrıca tüm bu sistemleri sesle de kontrol edebilir ve bu durum özellikle görme engelli bireyler için hayatı oldukça kolaylaştıracaktır. Kasları rahatsız eden hastalıkları veya engelleri olan kişiler ışık şalterlerine, panjurlara ya da yangın alarmlarına ulaşma konusunda zorlanabilirler, ancak akıllı ev cihazları sayesinde gerekli yerleri telefonlarından ya da tabletlerinden kontrol edebilirler. Tekerlekli sandalyeli bir kişi için, sensörler kullanarak otomatik kapılar kurulabilir.

Yaşlı veya hasta bir aile bireyine sahip olan aileler, evde bulunmadıkları zaman, onları gözlemlemek amacıyla evdeki sensörler vasıtasıyla uzaktan erişim sağlayabilir ve kontrol edebilirler.

Kolayca monte edilebilen “Panik” butonu sayesinde evde bir kaza meydana geldiğinde yardım istemek için telefon etmek zorunda olan kişi bunun yerine butona basarak aileyi hemen bilgilendirebilir.

©2023

Bu site ve içeriğinin kullanım hakları eb-mühendislik.com’a  aittir izinsiz kullanılamaz.

💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?